Nie tylko aktywne palenie jest niebezpieczne. Specjaliści alarmują, że narażenie na kontakt z dymem papierosowym może być równie zagrażające. Biernie wdychany dym tytoniowy zawiera 35 razy więcej dwutlenku węgla i 4 razy więcej nikotyny niż dym trafiający do płuc aktywnych palaczy. Na co narażają własne dzieci rodzice palący papierosy? Nie tylko kształtują u młodych nawyk palenia, ale także zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania przez dzieci na raka płuc, chorobę niedokrwienną serca czy przewlekłe zapalenie ucha środkowego. Dym papierosowy zawiera wiele alergenów, stąd np. podrażnienie błony śluzowej nosa, pieczenie i łzawienie oczu, kaszel, astma, uczulenia czy nawracające infekcje układu oddechowego. Jakie inne konsekwencje niesie nikotynizm dla samych palaczy? Przyspiesza starzenie się skóry. Skóra staje się szara, nieelastyczna, pojawiają się zmarszczki, trądzik, łuszczyca, tzw. „tytoniowa twarz”.
Nikotynizm opóźnia gojenie się ran. Skutkuje przebarwieniami na zębach, żółtymi paznokciami, nieświeżym oddechem. Zwiększa się ryzyko agregacji płytek krwi, obkurczają się naczynia tętnicze. Papierosy zmieniają metabolizm niektórych leków. Bez względu na rodzaj tytoniu – papieros, fajka, cygaro – palenie niesie ze sobą ogromne niebezpieczeństwo. Nikotyna powoli niszczy człowieka. To jedna z najbardziej popularnych trucizn w XXI wieku. Szkoda, że osoby sięgające po raz pierwszy po papierosa odraczają w czasie perspektywę możliwości zachorowania na chorobę od tytoniową. Wpadają w sidła nałogu, z którego później trudno się wyrwać. Może świadomość, ile mogliby zaoszczędzić na papierosach, nie paląc, stanie się jakimś motywem do walki z nałogiem nikotynowym?
Bibliografia
- Cungi Ch., Stawić czoło uzależnieniom. Alkohol, nikotyna, narkotyki, hazard, „Pax”, Warszawa 2007, ISBN 978-83-211-1760-7.
- Słowik-Gabryelska A., Patologie społeczne – alkoholizm, narkomania, nikotynizm, Wyd. Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego, Szczecin 2006, ISBN 83-7241-490-4.
Ten komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńMówi się, że bierni palacze mają jeszcze gorsze problemy ze zdrowiem niż czynni. Ciężko jest to stwierdzić, gdyż trzeba byłoby robić długoletnie badania. Mimo wszystko warto stwierdzić, że palenie jest po prostu czymś strasznym. Kiedy byłem palaczem powiedziałem sobie dość i dzięki metodzie https://allencarr.pl bez najmniejszego problemu udało mi się rzucić palenie.
OdpowiedzUsuńPalenie ma wiele negatywnych skutków jak widać nie tylko dla osoby palącej. Dym papierosowy osadza się na wszystkich meblach, wnika w tkaniny. Ciężko się go bardzo pozbyć. Można z pomocą neutralizatora zapachów https://neutralizatoryzapachu.pl/ to skuteczne środki w postaci sprayu zazwyczaj.
OdpowiedzUsuń