Nałóg
Nałóg to skłonność do wykonywania pewnych czynności, które w mniejszy lub większy sposób wpływają negatywnie na zdrowie fizyczne lub psychiczne nałogowca. Najpopularniejsze nałogi to narkomania, alkoholizm i nikotynizm (uzależnienie od palenia papierosów)
Nałogowiec jest uzależniony od bodźca lub kilku bodźców. Doskonale wie, że decyzje, które podejmuje są dla niego szkodliwe. Przykładem może być palenie papierosów. Intelekt podpowiada człowiekowi, że nikotyna szkodzi zdrowiu, a mimo to sięga on po papierosa. Jeśli takie zachowanie się powtarza, a wewnętrzny przymus jest silniejszy niż zrowy rozsądek, możemy mówić o nałogu.
Uzależniamy się najczęściej od tego, co sprawia nam przyjemność (np. alkoholikowi przyjemność sprawia picie alkoholu), choć nie jest to reguła. Niekiedy powtarzamy czynności, które sprawiają nam ból fizyczny lub wiążą się z zagrożeniem naszego życia. Od tego też bowiem można się uzależnić.
Bardzo łatwo można zostać nałogowcem, ponieważ człowiek szybko przyzwyczaja się do różnych zachowań. Pokonanie nałogu jest jednak dużo trudniejsze. Walka z nim trwa niekiedy nawet całe życie. Nałogi leczy się za pomocą psychoterapii. Niekiedy jednak wystarczy tylko silna wola, zmiana środowiska czy przyjmowanie odpowiednich leków.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz