poniedziałek, 30 września 2013

Promieniowanie elektromagnetyczne - widmo (spektrum) fal elektromagnetycznych



Rys. Widmo fal elektromagnetycznych

Promieniowanie elektromagnetyczne (fala elektromagnetyczna) – rozchodzące się w przestrzeni zaburzenie pola elektromagnetycznego.
Składowa elektryczna i magnetyczna fali indukują się wzajemnie – zmieniające się pole elektryczne wytwarza zmieniające się pole magnetyczne, a z kolei zmieniające się pole magnetyczne wytwarza zmienne pole elektryczne.
Właściwości fal elektromagnetycznych zależą od długości fali. Promieniowaniem elektromagnetycznym o różnej długości fali, są fale radiowemikrofalepodczerwieńświatłoultrafioletpromieniowanie rentgenowskie i promieniowanie gamma.
opisie kwantowym promieniowanie elektromagnetyczne jest traktowane jako strumień nieposiadających masy cząstek elementarnych zwanych fotonami. Energia każdego fotonu zależy od długości fali.

Szacunkowe zakresy pasm fal elektromagnetycznych od fal najdłuższych do najkrótszych
PasmoCzęstotliwość faliDługość faliEnergia pojedynczego kwantu promieniowania (fotonu)
Fale radiowedo 300 MHzpowyżej 1 mponiżej 1.24 μeV
Mikrofaleod 300 MHz do 300 GHzod 1 m do 1 mmod 1.24 μeV do 1.24 meV
Podczerwieńod 300 GHz do 400 THzod 1mm do 780 nmod 1.24 meV do 1.6 eV
Światło widzialneod 400 THz do 789 THzod 780 nm do 380 nmod 1.6 eV do 3.4 eV
Ultrafioletod 789 THz do 30 PHz380 nm do 10 nmod 3.4 eV do 124 eV
Promieniowanie rentgenowskieod 30 PHz do 60 EHz10 nm do 5 pmod 124 eV do 250 keV
Promieniowanie gammapowyżej 60 EHzponiżej 5 pmpowyżej 250 keV
Plik:Spectre.svg
Schematyczny rysunek fali elektromagnetycznej promieniowanej przez antenę dipolową.



Promieniowanie elektromagnetyczne przejawia właściwości falowe ulegając interferencjidyfrakcji, spełnia prawo odbicia i załamania. W wyniku superpozycji fal elektromagnetycznych może powstać fala stojąca.
Jednak niektóre właściwości promieniowania elektromagnetycznego (szczególnie jego oddziaływanie z materią) zależą od długości fali (częstotliwości promieniowania) i dlatego dokonano podziału promieniowania elektromagnetycznego na zakresy ze względu na jego częstotliwość. Granice poszczególnych zakresów są umowne i nieostre. Należy je traktować szacunkowo, promieniowanie o tej samej długości może być nazywane falą radiową lub mikrofalą - w zależności od kontekstu. Granice promieniowania gamma i promieniowania rentgenowskiego często rozróżnia się z kolei ze względu na źródło tego promieniowania. Najdokładniej określone są granice dla światła widzialnego, gdyż są one zdeterminowane fizjologią ludzkiego oka.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz